List of Golden Globe Nominations 2021

Here are the nominations for the 78th Annual Golden Globe Awards!

🔴 Television 🔴

Best Actress in a TV Series in a Comedy: 

Catherine O’Hara for “Schitt’s Creek”

Elle Fanning for “The Great”

Jane Levy for “Zoey’s Extraordinary Playlist”

Kaley Cuoco for “Flight Attendant”

Lily Collins for “Emily in Paris”

Best Actor in a TV Series in a Comedy: 

Don Cheadle for “Black Monday”

Eugene Levy for “Schitt’s Creek”

Jason Sudeikis for “Ted Lasso”

Nicholas Hoult for “The Great”

Ramy Youssef for “Ramy”

Best TV Series in a Comedy:

“Emily in Paris”

“The Flight Attendant”

“The Great”

“Schitt’s Creek”

“Ted Lasso”

Best Actress in a TV Series in a Drama: 

Emma Corrin for “The Crown”

Jodie Comer for “Killing Eve”

Laura Linney for “Ozark”

Olivia Colman for “The Crown”

Sarah Paulson for “Ratched”

Best Actor in a TV Series in a Drama: 

Al Pacino, “Hunters”

Bob Odenkirk, “Better Call Saul”

Jason Bateman, “Ozark”

Josh O’Connor, “The Crown”

Matthew Rhys, “Perry Mason”

Best TV Series in a Drama: 

“Lovecraft Country”

“Ozark”

“Ratched”

“The Crown”

“The Mandalorian”

Best Actor in an Anthology Series, Limited Series, or TV Movie:  

Bryan Cranston for “Your Honor”

Ethan Hawke for “The Good Lord Bird”

Hugh Grant for “The Undoing”

Jeff Daniels for “The Comey Rule”

Mark Ruffalo for “I Know This Much Is True”

Best Actress in an Anthology Series, Limited Series, or TV Movie: 

Anya Taylor-Joy for “The Queen’s Gambit”

Cate Blanchett for “Mrs. America”

Daisy Edgar-Jones for “Normal People”

Nicole Kidman for “The Undoing”

Shira Haas for “Unorthodox”

Best Supporting Actress in a Series, Limited Series, or TV Movie: 

Annie Murphy for “Schitt’s Creek”

Cynthia Nixon for “Ratched”

Gillian Anderson for “The Crown”

Helena Bonham Carter for “The Crown”

Julia Garner for “Ozark”

Best Supporting Actor in a Series, Limited Series, or TV Movie: 

Brendan Gleeson for “The Comey Rule”

Daniel Levy for “Schitt’s Creek”

Donald Sutherland for “The Undoing”

Jim Parsons for “Hollywood”

John Boyega for “Small Axe”

Best TV Movie or Limited Series: 

“Normal People”

“Small Axe”

“The Queen’s Gambit”

“The Undoing”

“Unorthodox”

🔴 Movies 🔴

Best Supporting Actor in a Motion Picture: 

Bill Murray for “On the Rocks”

Daniel Kaluuya for “Judas and the Black Messiah”

Jared Leto for “The Little Things”

Leslie Odom Jr. for “One Night in Miami”

Sacha Baron Cohen for “The Trial of the Chicago 7”

Best Supporting Actress in a Motion Picture: 

Amanda Seyfried for “Mank”

Glenn Close for “Hillbilly Elegy”

Helena Zengel for “News of the World”

Jodie Foster for “The Mauritanian”

Olivia Colman for “The Father”

Best Actor in a Motion Picture, Musical, or Comedy: 

Andy Samberg for “Palm Springs”

Dev Patel for “The Personal History of David Copperfield”

James Corden for “The Prom”

Lin-Manuel Miranda for “Hamilton”

Sacha Baron Cohen for “Borat Subsequent Movie film”

Best Actor in a Motion Picture in a Drama: 

Anthony Hopkins for “The Father”

Chadwick Boseman for “Ma Rainey’s Black Bottom”

Gary Oldman for “Mank”

Riz Ahmed for “The Sound of Metal”

Tahar Rahim for “The Mauritanian”

Best Actress in a Motion Picture in a Drama: 

Andra Day for “The United States vs. Billie Holiday”

Carey Mulligan for “Promising Young Woman”

Frances McDormand for “Nomadland”

Vanessa Kirby for “Pieces of a Woman”

Viola Davis for “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best Actress in a Motion Picture, Musical, or Comedy: 

Anya Taylor-Joy for “Emma.”

Kate Hudson for “Music”

Maria Bakalova for “Borat Subsequent Moviefilm”

Michelle Pfeiffer for “French Exit”

Rosamund Pike for “I Care a Lot”

Best Director for a Motion Picture: 

Aaron Sorkin for “The Trial of the Chicago 7”

Chloé Zhao for “Nomadland”

David Fincher for “Mank”

Emerald Fennell for “Promising Young Woman”

Regina King for “One Night in Miami”

Best Motion Picture, Musical, or Comedy:

“Borat Subsequent Moviefilm”

“Hamilton”

“Music”

“Palm Springs”

“The Prom”

Best Motion Picture in a Drama: 

“Mank”

“Nomadland”

“Promising Young Woman”

“The Father”

“The Trial of the Chicago 7”

Best Screenplay: 

Aaron Sorkin for “The Trial of the Chicago 7”

Chloé Zhao for “Nomadland”

Emerald Fennell for “Promising Young Woman”

Florian Zeller and Christopher Hampton for “The Father”

Jack Fincher for “Mank”

Best Original Score: 

“Mank”

“News of the World”

“Soul”

“Tenet”

“The Midnight Sky”

Best Original Song:

“Fight for You” in “Judas and the Black Messiah”

“Hear My Voice” in “The Trial of the Chicago 7”

“IO SÌ (Seen)” in “The Life Ahead”

“Speak Now” in “One Night in Miami”

“Tigress & Tweed” in “The United States vs. Billie Holiday”

Best Foreign Language Film: 

“Another Round”, Denmark

“La Llorona”, Guatamela/France

“The Life Ahead”, Italy

“Minari”, USA

“Two of Us”, France/USA

Best Animated Feature Film: 

“Onward”

“Over the Moon”

“Soul”

“The Croods: A New Age”

“Wolfwalkers”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s